Müzede Bir Gece- Ayasofya

Herkese Merhaba

 Sizlere müze kapandıktan sonra özel bir tur ile gittigim Aya Sofya müzesinden görüntüler göstermek istiyorum.

Öncelikle boş olduğu için yapıdaki ihtişamı daha rahat gördük. Akustigi test ettik. Tur operatörumuz Saffet Beyin alkışı salonda dalga dalga yayıldı.

Kısa sorular

1-“Seni şimdi yendim Süleyman” sözü nerede söylenmiştir.

Cevap: Justenyus Aya Sofya’ya  adım attığında söylemiştir. Çünkü o güne kadar hiç kimse Süleyman peygamber in filistin deki ibadet yerinden daha büyük ve şaşalısini yapmamıştı.Tarihe dikkat cekerim MO. sonra 534 lu yıllar..

2-Diğer Ayasofya’lara ne oldu?

Tarihte 3 Ayasofya vardır. 1.Ayasofya isyanda yanar.2.Ayasofya hipodrom da bir karşılasma sırasında bugünun galatasaray Fenerbahçe fanatizmi gibi kavgada isyan çıkar. Maviler ve yeşiller arasında kavga başlar ve justenyus kaçmak ister ister. Karısı teodora ona, komutanıni isyancilarin  üzerine gönder ve bastır der. 30.000 kişi ölür ve justenyus kurtulur sonra da Ayasofya’yi yaptırır.

3-Teodora’nin mesleği nedir?

Cevap:Fahişelik
4-Tarihin ilk photoshop ü nerede yapılmıştir. 

Cevap Ayasofya’da.

Aşağıdaki resimdeki kadınin adı  Zoe yani hayat ‘tir. Hayat bekardır ve  kraliçe olduktan sonra talipleri artar.İlk kocasıyla evlenir. Aya Sofya’da çiniden kocaman resmi yapılır fakat aradan kısa bir süre geçer ve kocası ölür. Tabiki kraliçe yeni taliplerine bakar ve 2.kez evlenir. Resimde birinci kocanın olduğu yerde vücut aynı kalır ve baş yeniden yapılır. Resmin boyun kısmı incilerle bu sebeplerle kaplanır. Fakat Zoe çok şanssızdır ve 2. kocada ölür. Zoe 3.kez evlenir. ve yeni kocanın yüzü resme eklenir. vücut 1.kocaya, baş 3.kocaya aittir.

Tarih boyunca Aya sofya “nin pek çok misafiri olmuştur.Eğer mehmet gunsur un ıskandinav annesinden esinlenerek restaurantina verdiği ismi biliyorsaniz asagida viking dilinde yazan kelimeyi buldunuz.

5-Aya Sofya kedisinin adı ne?

Cevap:Gily.

Turumuza eşlik eden Saffet Emre Tonguç teşekkürler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s