KUKLA

Makas

Eline makası geçirmişti. Tek şansı idi. Önce ellerinin iplerini kesti. Yere iki parça şeffaf ip düştü sessizce. Kolu şimdi ne kadar da rahattı. Sonra bacaklarının ipini  sırasıyla kesti.      Sağ bacak sonra da sol bacak .Ayakları ne kadar da ağırmış. Daha önce hiç fark etmemişti. Ayakkabılarını kımıldattı. Yalnız ikisini de aynı yöne çevirmesi gerekiyordu. Yoksa hiçbir yere gitmiyordu. En son makas sesi  en korkutucu, en geri dönülmeziydi.Kafasını tutan ipi kesti. İşte kuklamız şimdi özgürdü. Ama önce başını yerden kaldırmalıydı. İpi kestiği gibi kendini yerde bulmuştu. Kafasında  ucu sivri siyah külah şeklinde kahverengi bir şapka . Şapkanın çevresini dolanan kırmızı bir şerit ve o şerite takılı 3 renk kısa tüy. Yeşil, mavi, sarı renkli tüyler. Sırtında beyaz uzun yakaları olan bir gömlek, altında ise siyah askılı bir pantolon. Pantolonun bacakları kısa idi. Tahta bacakları diz kapağından sonra çıplaktı. Ayaklarında yuvarlak burunlu büyük görünümlü siyah ayakkabılar vardı.

Yuvarlak suratlı, pörtlek gözlü kare den bir çenesi vardı. Konuştukça yukarı aşağıda doğru hareket ediyordu çenesi. Siyahtan bir dudak yapışlardı. Dilini bordoya boyamışlardı. Soluk olsun istemişlerdi tahta vücudu. Beyaz yer yer de ten rengi boyaları vardı. Ellerini uçları kesik  Bordo renkli  eldivenden yapmışlardı. Parmakları eldivenin dışında idi. Kirli görüntüsü verilmişti.

Bir makas ile hep arzuladığı özgürlüğe kavuşmuştu.

Kumpanya

Kim demiş ‘Gepotto’ ustanın çocuk sevgisiyle tahtadan yaptığı kukla canlanmış diye . Artık o da canlı ve özgür bir kukla idi. Oyun sırasında önde oturan  geveze bir çiftin çocuklarına anlattığı Gepetto usta hikayesinin gözünden yaşlar gelerek perde arkasında dinlemişti. Çok üzülmüştü.

O, Kukla tiyatrosunun ihtiyacı için yapılmıştı. Her vidanın sıkılışını her ipin çengelden geçişini hatırlıyordu. İplerinin nasıl gerilip, dengelendiğini sonra oynatıcı için hazırlanan ‘T’ şelindeki tahtaya bağlanışını. Acaba kız mı yoksa oğlan mı olacağım. Yada hayvan mı oluyorum diye düşünmüştü. Sonra kıyafetlerini gördü. Bir pantolon gömlek, galiba başına da bir şapka, ne kadar da uzundu, yoksa bu bir külah mıydı evet evet. Bu bir külahtı. Sanırım erkekti. O da ne pantolon kısa. Galiba kumaş bitti diye düşünmüştü. O Hollanda geleneksel kukla tiyatrosunun ‘NE824’ üretim numaralı kuklasıydı. 500 yakın kuklanın olduğu  bünyeside 20 nin üzerinde tiyatro  oyunu olan bir kumpanyanın ‘Yaramaz Kukla’ adlı oyunun yedek oyuncu kuklası idi. Tiyato, binasının dışındaki oyunlara ( Okullara, kliselere, AVM’lere) yedek kuklalar giderdi. Asıllar tiyatro da kalırdı.

Uzun zaman kukla askısında kaldı. Yanında oyundaki diğer oyuncu kuklalar  vardı. Hep hazır ama bekleyişte oldu. Pek oyun yoktu bu aralar. Sonra unutkan bir görevli bu askıya çalışma önlüğünü astı. Önlüğün üst cebinde de minik bir makas vardı.

Dış Dünya

Önce pencereden dışarıya baktı. Hava lacivertti. Sabaha mı dönüyordu yoksa geceye geçiyordu, belli değildi. Önce camı açtı. Ne kadarda ağırdı. Sonra çimlere atladı. Kocaman bir su fışkırdı düştüğü yerden Ayakları ıslandı. Korkma dedi kendi kendine. Devam et.

Yön bilmeden yürüdü. Karşısına siyah, kocaman, kısa kulaklı, geniş suratlı bekçi köpeği çıktı. iri dişlerinin arasında buharlar çıkarak havladı. Zincirini gererek kuklaya doğru koştu. Tasması onu tuttu. Kukla çok korktu. Tel örgülerden yapılmış duvar kenarından bahçe çıkış kapısına ulaştı. Kapı kocaman bir otomatik kapı paneli ile kilitli idi. Fakat kilitli de olsa yinede dar bir aralık vardı. Kukla o aralıktan geçti. Tahta ve ince olmasının bir faydasıydı bu.

Önce yol, sonra kaldırıma geçti. Yürümeye başladı.Hava aydınlandı. Birden karşısına bisikletler çıktı. Sağından solunda geçmeye başladı. Çok korktu. Kendini bulduğu tüm boşluklara atmaya başladı. Bazen arkasından bazen de önünden bisikletler geçiyordu. Ezilmemek için kendini çimenlere attı. Sonra bisikletliler gitti.

Yürüyen insanları gördü. Tiyatrodakilerinden daha farklı idiler. Hemen hemen hepsi uzundular.Yanlarında çocukları da yoktu. Suratları asıktı. Hâlbuki tiyatroda , çocukların yanlarında ne kadar da mutlulardı. Aradan biraz zaman geçti.Sokaklar ıssızlaştı. Kukla yürüyüşüne devam etti.

Yol onu nehir kenarına götürdü. Kuklanın ağzından kocaman bir ‘AAAA’ çıktı. Bu nehir hiç tiyatrodaki dekor nehir’e benzemiyordu. Karanlık, pis bir görünümü vardı. Halbuki dekor olan nehirin rengi  mas mavi üzerinde de yarı beyaz yarı şeffaf köpükleri vardı.

Karşısında bir sincap çıktı. Siyah küçük gözleri kahveli gri tüyleri ile ona tüm dikkatiyle baktı. Yaklaştı yaklaştı. Kukla’yı kokladı. Bacağının tuttuğu gibi ağzına götürdü. Kocaman dişleri ile ısırdı. Kukla ne olduğunu anlamadan bağırdı. ‘AAAAAA’ sen ne yapıyorsun. Sincap kaçtı. Hızla ağaca tırmandı.

Kuklamız bacağında diş iziyle titreyerek oradan uzaklaştı. Birden kendini çok yalnız hissetmeye başladı. Hiç arkadaşı yoktu. İnsanlar yine yolda yürümeye başladılar. Kimse ona dikkat etmiyor. Hızlı adımlarla yanından geçiyordu.

Dönüş

Halbuki tiyatroda arkadaşları vardı. ışıklar kapanınca beraber şarkılar söylerdi. Keşke burada olsalardı. Kimler olduğunu bilemezdi. Raftaki kutuların içinden gelirdi şarkılar. Kukla’da onlara katılır. sıkıcı günleri neşeli kılarlardı. Acaba dış dünya yerine kutulardaki kuklalara mı baksaydı. Ne de olsa kimse onu orada dişleyemezdi.

Yürümeye ve tiyatroya dönmeye karar verdi. Tek tek kutulara bakmaya aklından geçirdi. Acaba kimlerle karşılaşacaktı. Önce depoya gitti. İplerinden kurtulduğu yere gitti. Hala kestiği ipler yerde duruyordu.

Ve o an  koridorda dolaşmakta olan tiyatro görevlisi ‘AAAAbu kukla yere düşmüş dedi.  Onu yerden alıp, tamir masasına koydu. Sonra kopan iplerini tekrar çengelden geçirerek ‘T taslağına’ taktı. Dengesini ayarladı. O artık tekrar bağlı bir kukla idi.

Üzerine ‘NE824 maintances repaired’ yazan postit yapıştırıldı. Sonra tekrar çengele takıldı.

SON

,

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s