Balkan Gezisi kısa kısa notlar- 8 günde 8 ülke

Herkese selam,

Joly turun düzenlediği büyük Balkan turuna katıldım. Öncelikle gittiğimiz ülkeleri değil de gördüğüm günlük yaşam hallerimizi yazmak istedim. Bizim hallerimizi. 🙂

40 küsür kişi farklı yaşamlardan, farklı kültürlerden, farklı şehirlerden geldik. Klimalı, cep telefonunu şarj edebilen Lüks! otobüsümüzle seyahatimize başladık.

Bilmediklerimiz;

Günaydın, Merhaba, İyi akşamlar . Yurtdışında hangi dükkana, hangi Restauranta girerseniz girin, bunları söylemeniz sizi insanlara bir adım daha yakınlaştırır.

Gülümseme, göz teması, konuşmadan bekleme. Maalesef bunlar en zayıf olduğumuz alan.

Gülümsemek :Ben senin düşmanın değilim demek.

Göz teması (eye contack):ilk defa biriyle konuşurken güneş gözlüğünün gözden çıkarılması. Bu konuştuğun kişiye sana saygı duyuyorum demektir. Ayrıca gözlükler yüzün bazı kısımlarını kapladığı için mimiklerin anlaşılmasını zorlaştırır.

Konuşmadan bekleme:

Dil bilmeyin ama beklemeyi bilin. Kesinlikle yurtdışında olmazsa olmaz en büyük saygı kuralı.

 • Sıra beklemeyi bilin.
 • Garsonu beklemeyi bilin.
 • Arkadaşınızı beklemeyi bilin.

Özellikle garsonlar ile ilgili konuyu iki yönüyle anlatacağım.

Garson ile ilk temas;

Önce elini havaya kaldır. Garson ile göz göze gel. Eğer göz teması kuramaz isen yanına git. Ve şipariş vermek istediğini söyle. Sana hangi masada olduğunu sorar. Sende söylersin. Bekle geliyorum der. Sende yerine oturur ve garsonun gelmesini beklersin. O garson mutlaka gelir. Şipariş masada alınır. Hesap masada ödenir. Yurt dışının kesin kuralı bu.

Kötü garson ile temas:

Türkçe yok, Türkçe yok diye bağıran bir garson muhtemelen size Türkçe konuşamıyorum. Siparişi Türkçe söyleme demeye çalışıyordur. Yanınızdakilerden yardım almaya çalışın. Eğer menü resimli ise resmi gösteriniz.

Ödemeyi Euro olarak kabul etmeyenler için her zaman yanınızda kredi kartı yada bulunduğunuz ülkenin para biriminden bulundurunuz.

Maalesef Türk misafirperliğini dünyanın hiç bir yerinde bulamazsınız. Boşuna aramayın.

Tuvaletler ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermekte. Kişisel hijyeniniz için ıslak mendil, kağıt peçete her zaman çantanızda bulundurmalısınız.Türkiye tuvalet ücreti konusunda (eksik ödeme yada 2dk. Sonra senin paranı ödeyeceğim durumu)esnek iken yurtdışında bu esneklik yok. Para bozmazlar, Paranız eksik ise sizi içeri almazlar.

Büyük bir iştahla beklediğimiz otel akşam yemeğimiz çiğ yada Türk damak tadına uygun olmayabilir. Bu yolculukta hepimiz kendi konforlu yaşamlarımızdan çıkıp farklı dünyaları, kültürleri öğrenmek için risk alıyoruz. Örneğin akşamleyin aç kalmak gibi. Bu dünyanın sonu değil. Yanınızda kraker olsun. Atın ağzınıza gitsin. Parasalı börek var, süper yiyeyim dedim. Elmalı börek çıktı. Hoşmerim tatlısı buldum sandım. Tuzlu mısır ezmesi çıktı. Çok güldüm. Tatile surat asmak için değil, keşfetmek için çıkıyoruz.

Eğer sağlığınızı risk edecek bir durum olursa grup ile birlikte hareket etmeyin. Kimseye ayıp olmaz. İsteğinizi net belirtin. ‘Beni otele bırakın. Dinleneceğim’ gibi . Kimse size kızmaz. Hayır kelimesi dünyanın en sihirli sözcüğüdür.

Tur rehberi ile olan mesafenizi iyi ayarlayın. Beraber seyahat etmeniz onun size hizmet verdiğini unutturmasın. Sonra ‘üff ne çok konuşuyorsun diye sizi azarlayabilir. Sorduğunuz bu ne heykeli sorusuna ise ‘her taraf heykel ‘ gibi bir cevap alabilirsiniz. Bu konuyla ilgili jolly tura şikayetimi ileteceğim. Takipteyim. Sizin de sıkıntınız var ise çekinmeden bildirin.

Tur rehberinin her önerisi sizin için çok uygun olmayabilir. 38 derecede kavurma yemek yada siparişi hızlı diye makarna yada pizza siparişine zorlanmak. Yetişmesi gereken bir program ve 40 küsür kişinin zehirlenmeden yemek yemesi gerekli. Siz siz olun, kendi midenizi ve tur saatini aşmayan bir yemek seçin. Siz mutlu, tur rehberi mutlu olsun. Örneğin ben salata pizza ve karides tabağı yedim. Otobüse geç de kalmadım 🙂

Önyargılarınızı ve beklentilerinizi Türkiye de bırakın. Dönünce alırsınız.

Önyargılar

 • Balkanlar da tüm insanlar Türkçe anlar. Kısmen doğru kısmen eksik. Konusabilenler siparişi almak ya da kısa günlük konuşmaları yapabilecek kadar bilirler. Merhaba, hoşçakalın vb.
 • Balkanlar ingilizce konuşmaz. Kısmen doğru kısmen eksik. Çok ıyı ingilizce konuşmazlar. Fakat basit düzeyde anlaşabilirsiniz. İngilizceniz yetmediğinde kaş, göz, mimik, el ve kolların devreye alın, vücud dili size yetecektir.

Beklentiler

 • Tüm Balkan yemekleri çok lezizdir. Annenizin yaptığı patatesli Boşnak böreğini aramayın. Anneniz tarifi biraz değiştirmiş olabilir. 😉
 • Tüm köfteler harikadır. Hayır değildir. Eğer koyun kıyması sevmiyorsanız, tadı sizi rahatsız edebilir.
 • Kaymak, yoğurt hepsi çok sağlıklı. Buldum mu çokça yiyeyim. Eğer süt toleransınız var ise. Kötü bir mide ağrısı sizi bekler.

Tatlı köşesi

 • Gördüğüm en yeşil coğrafya,
 • En tatlı öğretmen emeklileri, (Umarım tüm emekli öğretmenler sizin gibi dünyayı gezme sanşı yakalarlar)
 • En tatlı evli çiftler ve örnek aldığım dünürler, kahramanım Taner bey ve Gönüllü doktorum Ayşin hanım. Hepiniz muhteşemdiniz.

Acı köşesi

Az ingilizce konuşabilen geçlerimiz.

Seyahat atasözü

Yola kimle çıktığın değil, kimlerle karşılaştıgın, kimlerle devam ettiğin önemli.

Hepinize iyi insanlarla karşılaşmanız dileğiyle.

Okuduğunuz için teşekkürler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s